Нико са сигурношћу не може да каже ко је и када, на самом улазу у Ђердапску клисуру, подигао Тврђаву Голубачки град. У писаним изворима први се пут помиње 1335. као тврђава у којој је угарска војска, па се претпоставља да је основана пре, вероватно крајем 13. или почетком 14. века.
Голубачка тврђава је средњевековно утврђење подигнуто на самом улазу у Ђердапску клисуру, природно утврђеном месту одакле се лако могао контролисати сав копнени и водени пут који је повезивао исток и запад. У писаним изворима први пут се помиње 1335. као тврђава у којој је већ смештена угарска војска, што би значило да је основана пре тога. Ко је и када подигао тврђаву поуздано се не зна. Зна се међутим, да је на средњовековним картама њено име било исписано различитим језицима (Galambas, Galambocz, Colombazo, Columbaz, Columbarum, Taubersburg, Tawbenstein, Peristerin, Giwerdzinlik) и да у сваком реч голуб чини основу. Легенда казује да се османски заповедник града заљубио у лепу Голубану која ни по коју цену није хтела у његов харем. Не би ли се покајала, кажњена је везивањем за стену у Дунаву , на којој је и умрла. Тврђава је по њој добила име Голубац, а стена која и данас вири из Дунава, Баба кај (тур. покај се). Реконструисана Голубачка тврђава са својих девет кула повезаних бедемима, палатом, археолошким парком у коме су „Римска кућа“, хамам Коџе Махмуд-паше и средњовековна кречана и савременим центром за посетиоце место је које неизоставно треба посетити.
Уколико сте на путу ка овој локацији и треба вам мало одмора, ово су места која препуручујемо. На њима ћете се сигурно лепо одморити и опустити уз врхунску храну, одличну услугу и уживати у предивном погледу на најшири део Дунава.