Fotografije preuzete sa Vikipedije, slobodne enciklopedije.
U svom pohodu na bogatstva dačkog kralja Decebala, rimski imeprator Trajan početkom II veka n.e. ostavlja trajni pečat u okolini Kladova. Probija đerdapsko stenje zarad vojnog puta Via Traiana, gradnjom Sipskog kanala čini Donju klisuru plovnom, podiže utvrđenje Pontes i premošćava Dunav 1100 m dugim Trajanovim mostom, koji je skoro hiljadu godina važio za naduži most u istoriji.
Svoje poduhvate pribeležio je na Trajanovoj tabli, na najnepristupačnijem delu čitavog Trajanovog dunavskog puta, koja se danas može videti samo sa Dunava. Na tabli je natpis na latinskom u šest redova koji nakon carevog imena i svih titula navodi da je put napravljen usecanjem planinskih litica i podupiranjem konzolama.
Sa bočnih strana Trajanovu tablu drže dva krilata bića, sa delfinima iznad. Klečeća figura bradatog muškarca i dva poslednja reda teksta vremenom su izbrisana, a za njih se zna zahvaljujući izvorima istraživača.
Kako bi bila zaštićena od potapanja Đerdapskom akumulacijom, Trajanova tabla je 1969. godine podignuta za 20/25 m tačno iznad prvobitne lokacije. Isecanje i fiksiranje čitavog bloka – kamenog monolita, Trajanove table i dela rimskog puta oko 300 t težine, predstavljalo je građevinski poduhvat.
Trajanova tabla je spomenik kulture od izuzetnog značaja.
Ukoliko ste na putu ka ovoj lokaciji i treba vam malo odmora, ovo su mesta koja prepuručujemo. Na njima ćete se sigurno lepo odmoriti i opustiti uz vrhunsku hranu, odličnu uslugu i uživati u predivnom pogledu na najširi deo Dunava.