Spomen zbirka – legat Miodraga Markovića čine umetničke slike, među kojima su radovi Jovana Bijelića, Milana Konjovića, Zore Petrović, Ljubice Sokić, Peđe Milosavljevića. Muzej kulturne istorije čuva predmete iz zbirke primenjene umetnosti u postavci građanske kulture s kraja 19. i početka 20. veka. Postavku čine kolekcije nameštaja, posuđa, lustera, umetničkih slika, a najreprezentativniji je plavi salon sa oslikanom tavanicom na kojoj se nalaze predstave četiri godišnja doba.
Enterijer srpske kuće koja prati razvoj stanovanja u Požarevcu u 19. i početkom 20.veka prikazan je u ,,Kući Dobrnjčevih“. Kroz arhitekturu, etnološke predmete, likovnu i primenjenu umetnost može se sagledati život požarevačke građanske kuće u to vreme. Prigodna izložba posvećena Požarevačkom miru je u replici carskog šatora u kome je na brdu Tulba 1718. godine mir potpisan i predstavlja verodostojni prikaz ovog istorijskog događaja. Na Tulbi je i etno park sa autentičnim i tipičnim objektima narodnog graditeljstva koji prikazuje tradicionalne vrednosti narodne arhitekture Braničevskog okruga.
Jedan od najlepših izložbenih prostora u samom centru Požarevca je Galerija savremene umetnosti u kojoj je do sada izlagao veliki broj umetnika.
Jedna od najinteresantnijih ličnosti umetničke Evrope između dva svetska rata, slikarka, pesnikinja nadrealizma, izuzetna žena Milena Pavlović Barili može da upozna u galeriji koja nosi njeno ime u Požarevcu. Smeštena je u njenoj rodnoj kući i poseduje preko 900 umetničkih radova Milene Pavlović Barili (ulja, pasteli, crteži, tempere, akvareli, grafike) od kojih 40 imaju status od velikog značaja za republiku, kao i radove iz zbirke Bijenala i savremenih autora i radove iz porodične umetničke zbirke.